Transformacja technologiczna w branży HoReCa
Obecna sytuacja gospodarcza a także konflikt militarny za Naszą wschodnią granicą postawił właścicieli restauracji oraz całą branżę HoReCa przed nowymi wyzwaniami. Na znaczeniu zyskują technologie, które pomagają w prowadzeniu restauracji i optymalizacji procesów obsługi i sprzedaży, a przede wszystkim powodują spore oszczędności w portfelach inwestorów. W Polsce restauratorzy chcący obniżyć skutecznie swoje koszta zaczęli korzystać z rozwiązań o których dotychczas nie wiele chcieli wiedzieć.
Nie od dziś wiadomo, że temat braku wykwalifikowanych pracowników to częsta bolączka polskich restauratorów. Pandemia sprawiła, że rzesza wartościowych pracowników została zwolniona, a część sama postanowiła się przebranżowić . Wielu właścicieli restauracji zamiast ustawiać się w blokach startowych w wyścigu po pracowników lokuje swój czas w nowe technologie, czyli systemy prezentujące model zatrudnienia i ścieżkę kariery rozwoju dla potencjalnych adeptów gastronomii. Mam na myśli aplikacje generujące kody QR, które opisują jak będzie wyglądała ich przyszłość za miesiąc, kwartał lub rok. Systemy sprawiają, że młodzi ludzie, mocno związani ze światem cyfryzacji , są w stanie sprawniej zrozumieć specyfikę branży i dowiedzieć się więcej o możliwościach zarobkowych oraz rozwojowych. Przykładem podobnych działań mogą być obiekty takiej jak Golden Tulip, Campanile i Premiere Calsse, Louvre Hotels Group, które w zeszłym roku zainicjowały ciekawą kampanię HR-ową pod hasłem ,, Zatrzymaj się w hotelu na całe życie ” Cel tego projektu jest dość łatwy, mianowicie za pomocą kodu QR umiejscowionego w interaktywnym totemie dowiadujemy się o ofertach pracy oraz możliwościach rozwoju w obiektach przynależących do sieci.
Coraz większa grupa polaków korzysta z tych restauracji w których znajdzie nowoczesne technologie jak wynika z badań Adyen Retail Report. Aplikacje stworzone z myślą o bezkontaktowej obsłudze, specjalne kody QR pozwalają gościom przeglądać menu lokalu, a nawet zamawiać i opłacać zamówienie za pośrednictwem smartfona. W tym wypadku popularne staje się organizowanie specjalnych stref QR, w których Gość restauracji po zeskanowaniu kodu nie tylko może przeglądnąć menu danej restauracji, ale także zamówić i opłacić swoje zamówienie bez kontaktu z obsługą. Z pomocą temu rozwiązaniu idą technologie wykorzystujące systemy przywoławcze jak system LRS, który za pomocą dźwięku i wibracji informuje gości o gotowym do odbioru posiłku. Dzięki temu nie tylko wyeliminujemy kolejki przy stanowisku kasowym, a przede wszystkim będziemy mogli swobodnie realizować usługi gastronomiczne w trybie samoobsługowym. Tego typu rozwiązania zastosowano w obiekcie o nazwie Hala Forum w Krakowie.

Wiele obecnych zawodów jest coraz mocniej zastępowanych robotami. Ten proces musiał również dotknąć branże HoReCa. Na rynku pojawiły się roboty, które naśladują pracę kelnera. W Polsce to rozwiązanie jest wciąż nowe, natomiast na świecie ma już ugruntowaną pozycję i kolejne firmy decydują się wdrożenie robotów do swoich firm. Jak wskazuje American Robotech, urządzenie jest w stanie funkcjonować na jednym naładowaniu od 10 do nawet 24 godzin. Roboty są wykorzystane nie tylko w obsłudze w restauracji ale także jako sprawni dostawcy jedzenia na wynos. I właśnie takie rozwiązanie można spotkać w Rzeszowie oraz Lublinie, gdzie po starówce między przechodniami pracę dostaw wpierają roboty.
Od wielu lat restauratorzy borykają się z problemami z komunikacją nie tylko pomiędzy gośćmi restauracji a kelnerami, ale przede wszystkim z komunikacją wewnętrzną pomiędzy poszczególnymi sektorami działalności gastronomicznej na linii kelnerzy- kuchnia, kelnerzy – bar. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie systemów wyświetlaczy KDS, dostarczających na kuchnię informacje o złożonym zamówieniu. System ten ma służyć jednak przede wszystkim wyeliminowaniu pomyłek i optymalizacji czasu oczekiwania na posiłek.
Restauracja to także magazyn i ciągła dbałość o odpowiednią ilość surowców. Nowoczesne technologie mogą wspomóc żmudny i i niechętnie wykonywany proces inwentaryzacji. Dzięki aplikacji na telefon, kodem kreskowym oraz wagi liczenie towarów staje się szybkie i jest wykonywane bez najmniejszych pomyłek.
Coraz częściej mówi się również o rozwiązaniach przyjaznych środowisku. W odpowiedzi na zmieniające się ceny energii elektrycznej, wielu producentów sprzętu gastronomicznego w prowadziło w sowich produktach systemy, które oferują nawet o 70 % niższe koszty energii. Wysokiej jakości szyby nieskoemisyjne, energooszczedne silniki, innowacyjne konstrukcje redukujące mostki cieplne to tylko nie liczne z proponowanych rozwiązań producentów urządzeń dedykowanych branży HoReCa. Obecne rozwiązania technologiczne dostępne na rynku mogą przyprawiać o zawrót głowy niemniej warto zastanowić się, które procesy wymagają usprawnienia. Takim procesem jest niewątpliwie wykorzystanie ciepła, które generują urządzenia w kuchni . Odzyskane ciepło można wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania sali restauracyjnej oraz pokoi hotelowych.
Ciągle zmieniające się trendy w branży oraz szukanie oszczędności w każdym sektorze działalności restauracji powodują iż cyfryzacja i automatyzacja to w dzisiejszych czasach to już nie przyszłość, lecz konieczna teraźniejszość

Łukasz Maziarski
Absolwent Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Menedżer i dyrektor z ponad osiemnastoletnim doświadczeniem m.in. Stary Browar Rzeszowski – największy Browar restauracyjny w Polsce, Hotel Bristol***** w Rzeszowie, Hotel Pod Wawelem *** w Krakowie, CupCake Corner Bakery, Coffee Brothers, Restauracja Cherubino, Restauracja Galicyjska, Restauracja Wierzynek. Swoją przygodę z branżą hotelarsko-gastronomiczną rozpoczynał jako kelner w sieci restauracji Sphinx, dwukrotnie wygrywając konkurs na najlepszego sprzedawcę wśród kelnerów w całej Polsce.
Kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu obiektami sieciowymi poparte wieloma sukcesami doprowadziło do powstawania GastroInvest Group oraz oprogramowania POS Solutions dla małych przedsiębiorstw gastronomicznych.
Doradza firmom, uczy i wspiera menedżerów i pracowników w ich rozwoju, korzystając z własnych doświadczeń menedżerskich. Doskonale łączy wiedzę teoretyczną z praktyką biznesową.