Nowoczesne technologie zmieniają branżę hotelarską
Świat po pandemii to świat, w którym ludzie częściej myślą o przyszłości planety. Przejawów jest wiele, a jednym z nich jest to, iż podkreślają, że zrównoważony rozwój to podstawa idealnego doświadczenia z podróży.
Potwierdza się to w rzeczywistości, wszak wiele hoteli zaczęło już przesuwać swoje priorytety w kierunku opracowywania strategii dotyczących minimalizacji odpadów i zużycia mediów. To, że dziś żyjemy w świecie technologii, a wszystko wokół nas jest przez nią wzmacniane, zdecydowanie ułatwia dążenie do zachowań proekologicznych. Postęp technologiczny i cyfryzacja mocno oddziałują na wszystkie branże, w tym branżę hotelarską. W tym artykule przedstawię – w moim odczucie najistotniejsze – rozwiązania, które mają znaczący wpływ nie tylko na optymalizację kosztów, ale również na podniesienie satysfakcji gości.
Technologia w hotelarstwie
Jeśli chodzi o branżę hotelarską, rozwój technologii i w niej wspomaga wydajność, wygodę, bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój. Można powiedzieć, że doprowadził do nowej ery w światowej branży hotelarskiej, choć zdaje się, że to dopiero jej początek.
Rok 2022 był rokiem automatyzacji – wokół nas coraz częściej pojawia się sztuczna inteligencja i coraz częściej praca ludzi jest zastępowana pracą maszyn. Również w branży hotelarskiej inteligentna automatyzacja robi furorę. Wszak jedną z cech hotelarstwa jest poszukiwanie innowacyjnych metod na zwiększanie zadowolenia klientów.
Zdecydowanie pomagają w tym technologie IoT. To dzięki nim sektor hotelarski przechodzi pozytywną transformację. Niewątpliwie inteligentne hotele wkrótce staną się standardem – wszak ich właściciele chcą zapewniać gościom najlepsze usługi i wszelakie udogodnienia.
Spersonalizowana obsługa już dziś jest możliwa dzięki automatyzacji pozwalającej na śledzenie preferencji i zachowań gości. Co więcej, automatyzacja pomaga też zaoszczędzić czas i pieniądze. Przemiany technologiczne w hotelarstwie następują bardzo szybko, dlatego tak ważne jest nadążanie za najnowszymi trendami. Wyobraźmy sobie, że mamy do wyboru dwa hotele oferujące pokoje w tej samej cenie. Ten pierwszy zapewnia odprawę na podstawie rozpoznawania twarzy i chatbota, który odpowiada na pytania w ciągu kilku sekund, podczas gdy ten drugi ma do zaoferowania tylko wygodne pokoje. Pytanie to wydaje się pytaniem retorycznym.
Oszczędzamy energię
Jedną z najważniejszych technologii zarządzania energią jest system automatyki budynkowej, czyli BAS. Umożliwia on optymalizację zużycia tak dziś cennej energii w zależności od obłożenia i pory dnia. Można na przykład zaprogramować termostaty obniżające lub podnoszące temperaturę w zależności od klimatu, pory roku, w okresach niskiego obłożenia czy w określonych porach dnia.
Inną technologią oferującą nowe możliwości oszczędzania kosztów energii są instalacje sanitarne HVAC. To najczęściej grupa zintegrowanych urządzeń, których zadaniem jest ogrzewanie, klimatyzowanie i wentylowanie pomieszczeń. Dzięki temu możemy w odpowiedni sposób utrzymywać we wnętrzach pożądaną temperaturę i poziom wilgotności powietrza oraz zapewniać jego świeżość.
Uwaga - Awaria
IoT – Internet Rzeczy to – najprościej mówiąc – system urządzeń elektronicznych, które mogą automatycznie komunikować się i wymieniać dane za pomocą sieci bez ingerencji człowieka. Jest to pojęcie bardzo szerokie i dziś do IoT możemy zaliczyć coraz większą liczbę inteligentnych urządzeń typu smart. Na przykład zainstalowanie czujników w instalacji hydraulicznej pozwoli zidentyfikować i zgłosić wszelkie nieprawidłowości (np. drobne wycieki), co umożliwi pracownikom szybką reakcję, a to z kolei pozwoli na uniknięcie większej awarii, co obniży koszty naprawy. IoT zapewnia również inne ułatwienia – można np. za pomocą głosu regulować oświetlenie pokoju, temperaturę i wilgotność, czy podnosić i opuszczać rolety.
Niewątpliwie IoT na stałe zagości w hotelach, a inteligentne pokoje pozwolą na jeszcze większe oszczędności w cennym kapitale operacyjnym hoteli.
Gdy do głosu dochodzą Milenialsi
Coraz większą grupą konsumentów dochodzącą do głosu staje się pokolenie milenialsów. „Oswoili” oni nowinki technologiczne i aktywnie korzystają z mediów i technologii cyfrowych, a poza tym uznawani są za generację zuchwałą, otwartą na nowe wyzwania. Millenialsi nie mają problemów z zabraniem głosu i jeśli otrzymają coś, co nie jest zgodne z ich oczekiwaniami – na pewno skorzystają z Instagrama, Facebooka lub TripAdvisor, aby wyrazić swoje zdanie. Co więcej – nie wykazują takiej lojalności wobec marek jak ich rodzice. Dlatego też wszelkie nowinki technologiczne skierowane są często do tej grupy konsumentów. I właśnie w tym miejscu przyjrzymy się rozwiązaniom, które mogą ich zaciekawić.
Check In/Check Out inny niż zwykle
Nie tylko linie lotnicze zachwycają klientów możliwościami samoobsługi, aby udowodnić, że cenią czas. Meldowanie z rozpoznawaniem twarzy pozwala gościom hotelowym ominąć czekanie w kolejkach do recepcji i odręczne wypełnianie formularzy rejestracyjnych. Podróżni skanują swoje dokumenty tożsamości, robią zdjęcie i podają swoje dane kontaktowe, a następnie maszyna weryfikuje ich tożsamość i informacje o rezerwacji oraz wydaje klucz do pokoju. Sieć hoteli Marriott, która już dawno temu zastosowała to rozwiązanie, zamierza w przyszłości uruchomić automaty samoobsługowe we wszystkich swoich obiektach na całym świecie. Coraz częściej goście hotelowi pragną sami, w dowolnym momencie, skorzystać z wybranych usług. Dotyczy to nie tylko procedury check in/check out, ale też wyboru dodatkowych atrakcji czy ich rozliczenia. Taki trend pozwala obiektom hotelowym na wsparcie działań standardowej recepcji, która dzięki kioskom samoobsługowym może zająć się bardziej złożonymi zadaniami.
Zamki elektroniczne na kod
Hotelarze coraz częściej decydują się na zastosowanie inteligentnych systemów dostępu do pokoi. Pozwalają one otwierać drzwi przy pomocy telefonu – wystarczy nim przesunąć po podkładce bezkluczykowej na drzwiach. Dzięki tej technologii goście nie będą musieli martwić się o odbiór kluczy, a personel recepcji nie będzie musiał wydawać nowych w przypadku ich zgubienia. Innymi innowacyjnymi sposobami obsługi bezkluczykowej są systemy dostępu do pomieszczeń aktywowane odciskiem palca i urządzenia skanujące siatkówkę oka. Choć wygląda to jak kadr z filmu science fiction – jest bardzo bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem.
Rzeczywistość wirtualna to już nie tylko konsola
Rozwiązania VR, które dotychczas były znane jedynie fanom gier, dziś znajdują również zastosowanie w świecie hotelowym. Systemy tego typu umożliwiają cyfrowe przeniesienie potencjalnych klientów do obiektu hotelowego lub przestrzeni wokół hotelu. Technologia ta jest bardzo zbliżona do kin 3D, które wykorzystują obrazy, dźwięki i doznania fizyczne, jak woda powietrze, szumy, aby użytkownicy czuli się tak, jakby byli fizycznie obecni w otaczającym ich świecie. Takie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne w hotelach kurortowych, ale jestem przekonany, że niebawem trafi do hoteli każdego typu.
Inteligentne pokoje z systemami sterowania głosowego
Każda osoba ma swoje nawyki i codzienne rytuały. Jedna lubi budzić się bladym świtem przy szumie oceanu, podczas gdy inna cieszy się, że zaciągnięte zasłony dają półmrok aż do południa. Podążając za trendem automatyzacji – hotele dają gościom możliwość dostosowania pokoju do ich preferencji. Sieci hotelowe dosłownie sprawiają, że głos gości jest słyszalny, kiedy modernizują pokoje, instalując systemy sterowania głosowego obsługiwane przy pomocy aplikacji pobieranych na telefon. Dzięki nim można zmieniać ustawienia oświetlenia, klimatyzacji czy zasłon okiennych, a także telewizora i innych sprzętów w pokoju, nawet jeszcze przed przyjazdem.
InterContinental Hotels Group niedawno wprowadziła sztuczną inteligencję w swoich hotelach w Chinach opracowaną przez lokalną firmę. System oparty na platformie Baidu DuerOS AI pozwala na sterowanie wyposażeniem pokoju, takim jak termostat, oświetlenie czy telewizor.
Obsługa gości z pomocą robota
Niektórzy boją się, że roboty całkowicie zastąpią ludzi i pozostawią ich bez pracy. Obecnie te inteligentne maszyny uwalniają pracowników od rutynowych zadań, takich jak sprzątanie, obsługa pokojowa i usługi concierge. Na przykład w Crowne Plaza w San Jose zachwyca gości robot Dash. Dostarcza on jedzenie, przybory toaletowe oraz udziela informacji o hotelowych udogodnieniach i atrakcjach. Robot samodzielnie porusza się po posesji, a nawet może przywołać windę za pomocą połączenia Wi-Fi. Dash dzwoni do gościa, zanim podejdzie on do drzwi, dostarcza żądane przedmioty i wraca do holu. Robot śledzi również zużycie energii i w razie potrzeby łączy się ze stacją ładującą. Trend ten został zapoczątkowany w restauracjach, ale wszystko wskazuje, że znajdzie zastosowanie również w hotelarstwie.
Technologiczne trendy w hotelarstwie nie zamykają się tylko w powyższych obszarach. Rynek się rozwija i dostosowuje do bieżących potrzeb. Nowoczesne technologie mają szereg innych zastosowań w różnych obszarach, takich jak zarządzanie przychodami, analityka operacyjna, ekonomia przestrzeni, optymalizacja czasu pracowników czy redukcja marnotrawstwa żywności, ale to już temat na kolejny artykuł.
Łukasz Maziarski
Absolwent Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Menedżer i dyrektor z ponad piętnastoletnim doświadczeniem m.in. w Starym Browarze Rzeszowskim – największym browarze restauracyjnym w Polsce, Hotelu Bristol***** w Rzeszowie, Hotelu Pod Wawelem*** w Krakowie, sieci amerykańskich kawiarni CupCake Corner Bakery w Polsce, Restauracji Wierzynek oraz Restauracji Cherubino. Doradza hotelom i restauracjom, uczy i wspiera menedżerów i pracowników w ich rozwoju, korzystając z własnych doświadczeń menedżerskich. Doskonale łączy wiedzę teoretyczną z praktyką biznesową. Specjalizuje się w sprzedaży i negocjacjach handlowych; przywództwie i zarządzaniu zespołem; komunikacji i asertywności; budowaniu relacji z klientem; zarządzaniu strategicznym oraz rentowności prowadzonych przedsiębiorstw. Uwielbia modele biznesowe, które można skalować. Prywatnie miłośnik zdrowego trybu życia, dobrego jedzenia i sportu. Jest trenerem oraz doradcą w GastroInvest Group.